Nagroda SARP i Builder for the Future dla Absolwentki WA | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-23

Nagroda SARP i Builder for the Future dla Absolwentki WA

Projekt tężni solankowej Kołobrzeg K. Krużycka

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej Karolina Krużycka zdobyła drugie miejsce w konkursie Builder for the Future, organizowanym przez program edukacyjny "Builder". Celem konkursu jest wspieranie młodych architektów i inżynierów poprzez inspirujące wyzwania, związane z rozwojem nowoczesnej architektury i budownictwa. Tegoroczne zadanie, zatytułowane „Wyzwanie młodego architekta”, postawiło uczestników przed koniecznością opracowania nowatorskich rozwiązań architektonicznych.

Ponadto, absolwentka została również nagrodzona w konkursie Dyplom Roku im. Zbyszka Zawistowskiego, organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Konkurs ten corocznie nagradza najlepsze prace dyplomowe z Wydziałów Architektury w całej Polsce, promując innowacyjne i inspirujące projekty młodych architektów.

Głównym celem projektu jest wykorzystanie potencjału związanego z lokalną tożsamością Kołobrzegu, aby przeciwdziałać odpływowi mieszkańców i wytworzyć w nich poczucie więzi z tą ujmującą nadmorską miejscowością. Jednocześnie projekt dąży do stworzenia miejsca, które będzie harmonijnie łączyć funkcje turystyczne i społeczne. Praca dyplomowa skupia się na koncepcji stworzenia nowoczesnej tężni jako symbolicznego miejsca, które nie tylko będzie przypominać o bogatej solnej historii Kołobrzegu, ale także będzie propagować tę tożsamość w sposób innowacyjny.

Główną ideą projektu jest stworzenie miejsca symbolicznego, podkreślającego solną tożsamość miasta Kołobrzeg oraz wykreowanie przestrzeni łączącej lokalną społeczność i turystów. Projekt ma za zadanie zachęcać do spokojnego, refleksyjnego, i autentycznego spędzania czasu przez odwiedzających. Miejsce to ma stanowić przeciwwagę dla masowej turystyki, promując bardziej zrównoważone i świadome podróżowanie. Przestrzeń ma sprzyjać kontaktowi z lokalnymi mieszkańcami, zrozumieniu ich kultury i dziedzictwa, a także wsparciu lokalnych inicjatyw, takich jak regionalna kuchnia czy produkty. Warto również podkreślić, że projekt ma mieć charakter proedukacyjny. Poprzez różne formy edukacji, interaktywne elementy projektu oraz organizację warsztatów, w celu dążenia do podniesienia świadomości społecznej, nie tylko wśród młodszych pokoleń, na temat solnej historii miasta oraz jej znaczenia dla dziedzictwa kulturowego. Praca jest odpowiedzią na tęsknotę i potrzebę zdefiniowania swojej tożsamości w czasach globalizacji. Korzystanie z tradycyjnych form architektonicznych w nowoczesnych budynkach sprawia, że architektura staje się bardziej zakorzeniona w tradycji, z którą bardziej utożsamiamy się niż z architekturą globalną. Takie budynki pełnią rolę integrującą społeczeństwo, które odbiera je jako bardziej przyjazne. W pracy podjęto próbę stworzenia architektury współczesnej formy tężni solankowej zanurzonej w tradycji, odtworzonej we współczesnym wydaniu z programem towarzyszącym. Niniejsza koncepcja miała także za zadanie stworzenie miejsca, które może stać się inspiracją dla innych miejscowości dążących do rozwoju zgodnie z wartościami smart city.

Mentorką pracy jest Pani dr inż. arch. Agnieszka Błażko, prof. PG. 

Pani Karolinie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

115 wyświetleń