Data dodania: 2026-03-18
Warsztat Akupunktura – interwencje miejskie
„Naszą bohaterką” będzie ulica Partyzantów w Gdańsku Wrzeszczu — dynamiczna, intensywnie użytkowana, pełna kontrastów i niewykorzystanych potencjałów. To miejsce, w którym codzienność miesza się z chaosem, a jednocześnie kryje się ogromna przestrzeń do twórczych, zielonych działań. Ulica stanie się laboratorium miejskiej akupunktury, w którym uczestnicy będą pracować jak urbaniści‑diagności: uważnie, precyzyjnie i z wyczuciem.
Podczas warsztatu uczestnicy:
przeprowadzą wnikliwą diagnozę przestrzeni ulicznej,
- zidentyfikują miejsca napięć i deficytów, które wymagają interwencji, zaprojektują zestaw mikro
- działań, które mogą poprawić jakość środowiska i komfort użytkowników,
- poznają strategie wprowadzania zieleni w trudnych, gęsto zabudowanych warunkach,
- przetestują narzędzia współczesnego planowania zielonej infrastruktury.
Proponowane interwencje mogą obejmować m.in. kieszonkowe nasadzenia, zielone ekrany, mikroretencję, zazielenianie przestrzeni utwardzonych, tworzenie miejsc cienia czy elementy wspierające bioróżnorodność. Warsztat pokaże, jak niewielkie, ale dobrze zaprojektowane działania mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki odbieramy i użytkujemy przestrzeń uliczną.
Prowadząca
dr inż. arch. Wiesława Gadomska – architektka, adiuntka w Katedrze Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko‑Mazurskiego w Olsztynie. Ekspertka zespołu badawczego Laboratorium Regionu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Pracuje naukowo nad kształtowaniem krajobrazu kulturowego, terenami zurbanizowanymi oraz obszarami cennymi krajobrazowo, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań opartych na naturze i adaptacji miast do zmian klimatu. Zajmuje się projektowaniem i analizą zieleni miejskiej, mikrointerwencjami krajobrazowymi oraz oceną jakości przestrzeni publicznych. Ma wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i projektowe, prowadząc zajęcia oraz warsztaty terenowe z zakresu projektowania terenów zieleni, analizy krajobrazu i metod pracy z przestrzenią miejską. Łączy podejście naukowe z praktyką projektową, podkreślając znaczenie zieleni jako kluczowego elementu funkcjonowania i jakości życia w mieście.
Limit: 15 osób
Czas trwania: 1,5h
ZAPISY: anna.rubczak@pg.edu.pl
-
2026-03-17
Konkurs studencki na GUMED rozstrzygnięty