Wydział Architektury PG partnerem konferencji ROLAN 2022 | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-05-10

Wydział Architektury PG partnerem konferencji ROLAN 2022

logo ROLAN

Mamy przyjemność poinformować, że Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej został partnerem inauguracyjnej, międzynarodowej konferencji Responsible Outdoor Lighting at Night (ROLAN 2022) na temat odpowiedzialnego oświetlenia zewnętrznego w nocy.

To pierwsza konferencja na świecie, która łączy projektantów-praktyków i badaczy w dziedzinie iluminacji zewnętrznych. Konferencja odbędzie się w dniach 12 maja - 13maj  2022 w formacie online. Organizatorami konferencji są: brytyjskie Society of Light and Lighting(SLL) oraz Interdyscyplinarna grupa badawcza ILLUME  w ramach Centrum EkoTech PG. Dwudniowe wydarzenie ma na celu ułatwienie współpracy i wsparcia niezbędnego do poprawy praktyki iluminacji zewnętrznych, wzmocnienie badań w tym zakresie, a także nawiązanie kontaktów między praktykami, naukowcami i producentami.  Zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki naukowych prac badawczych na temat współczesnych iluminacji i konieczności ich ograniczenia wynikających z ekologii, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju czy zdrowia. Ponadto będzie mowa o metodach integrowania światła z projektami architektonicznymi i urbanistycznymi.

Podczas ROLAN 2022 zaplanowano wystąpienia 31 uznanych na świecie prelegentów z Australii, Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Polski, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych, reprezentujących takie specjalizacje, jak: projektowanie iluminacji zewnętrznych, nauki o środowisku, biologia, astronomia, nauki medyczne i prawo. Wykłady i dyskusje podzielono na cztery sesje: 1) Tracąc nasze ciemne noce, 2) Najlepsze praktyki oświetleniowe zmniejszające zanieczyszczenia światłem sztucznym, (3) Aspekty prawne dotyczące zanieczyszczenia światłem sztucznym oraz (4) Wpływ ekspozycji świetlnych w nocy na środowisko i ludzi.

Konferencja adresowana jest do projektantów iluminacji zewnętrznych, architektów, urbanistów, projektantów krajobrazu, producentów oświetlenia, władz samorządowych, ekologów i badaczy zajmujących się tematyką zanieczyszczenia światłem sztucznym. To zjawisko wywoływane m.in. przez niewłaściwe oświetlenie zewnętrzne w nocy czy reklamowe billboardy. Opiekę merytoryczną nad konferencją sprawuje komitet naukowy ROLAN 2022 złożony z ekspertów z różnych dziedzin związanych z powyższą problematyką. Dr inż. arch. Karolina Zielinska-Dabkowska z WA PG jest przewodniczącą komitetu naukowego oraz organizacyjnego konferencji.

Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowe informacje, w tym lista prelegentów i program wydarzenia, znajdują się na stronie wydarzenia.