Nominacje do Nagrody SARP FR | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-05-19

Nominacje do Nagrody SARP FR

ilustracja Wiktoria Kalińska

Poniżej znajduje się krótki opis nominowanych koncepcji architektonicznych oraz link do graficznej prezentacji projektów. Na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej nominowane zostały 3 projekty studenckie do nagrody PRIX ANNUEL DE LA SARP FR, za najciekawszy dyplom 1-ego stopnia studiów architektonicznych, opracowany w 2021 roku. Wśród nominowanych dyplomantek znalazły się: p. Wiktoria Kalińska oraz p. Wiktoria Niemczewska, które przygotowały prace inżynierskie pod kierunkiem dr inż. arch. Karoliny Życzkowskiej (Katedra Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej, SAUP) oraz p. Klaudia Kropisz, która opracowała pracę inżynierską pod kierunkiem dr inż. arch. Jana Cudzika (Katedra Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych). Nagroda SARP FR została ustanowiona dla wyróżnienia prac dyplomowych  wyróżniających się innowacyjnym sposobem myślenia o architekturze pod względem idei, konstrukcji, formy lub technologii, biorących pod uwagę kontekst urbanistyczny i krajobrazowy. Wszystkie trzy nominowane prace cechuje wysoka jakość rozwiązań architektonicznych, interesująca idea projektu oraz podejście prośrodowiskowe. Gratulujemy!

Kliknij tutaj.

1.
ODDECH – ODSTĘP – WIDOK
Akademik w kontekście pandemii, w nawiązaniu do idei domku na drzewie
Autor: Wiktoria Kalińska
Promotor: dr inż. arch. Karolina Życzkowska
„Tematem pracy jest AKADEMIK W CZASACH PANDEMII, który zlokalizowany jest w dzielnicy Gdańsk-Aniołki w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i dedykowany jest przyszłym lekarzom. Akademik zorganizowany jest z czterech wolnostojących budynków połączonych siecią tarasów zewnętrznych oferujących intrygujące przestrzenie wspólne. Na parterze zespół zapewnia dostęp do kawiarni, sali fitness, czytelni i drukarni, a wyższe kondygnacje przeznaczone są na mieszkania dla studentów. Myślą przewodnią w procesie projektowym stało się nawiązanie do IDEI DOMKU NA DRZEWIE, by zapewnić ODDECH wśród gałęzi drzew, bezpieczny ODSTĘP od innych, konieczny w czasie restrykcji i WIDOK, czyli dosłowny kadr, przynoszący ukojenie, jak i lepszy widok na przyszłość, bez poczucia zagrożenia. Projektowany akademik z innej strony stanowi bezpieczną oazę ukrytą wśród zieleni, a z drugiej szansę na normalność i powrót do wytęsknionej integracji. Hasła ODDECH – ODSTĘP - WIDOK zostały zinterpretowane w strukturze architektonicznej projektowanego akademika.”

2.
PAUZA W PRZESTRZENI - NOWA INTERPRETACJA DOMU STUDENCKIEGO,  GDAŃSK ANIOŁKI.
Autor: Wiktoria Niemczewska
Promotor: dr inż. arch. Karolina Życzkowska
Idea projektu powstała w kontekście pandemii, która zmieniła postrzeganie świata i  sposób życia w przestrzeni ostatnich lat. Wielu z nas zaczęło się zastanawiać: „Czy można by było zatrzymać czas przed pandemią?”, „Czy można zatrzymać bieg wydarzeń?” Powstała potrzeba kliknięcia  „PAUZY”, by złapać oddech w pędzie codziennego życia. Stało się to punktem wyjścia do  kształtowania nowej zabudowy. Założenie proponuje wiele kameralnych przestrzeni zintegrowanych z wodą i z zielenią, a także ogród warzywny oraz wiele miejsc relaksu i rekreacji. Architektura jest tu narzędziem (impulsem) do rozwoju i ożywienia dzielnicy poprzez różnorodne usługi w parterach (kawiarnia, siłownia, drukarnia, księgarnia, sklep  papierniczy, sklep spożywczy). Nowa interpretacja domu studenckiego polega na przyjęciu skali domu jednorodzinnego, co wynika  to z charakteru sąsiedztwa projektowanego terenu. Jednakże archetypowa forma obiektu została zastąpiona  współczesną bryłą, charakteryzującą się załamanymi po przekątnej dachami.”

3.
OŚRODEK SPORTÓW WODNYCH “5 ELEMENTÓW”
Z FUNKCJĄ REKREACYJNĄ I HOTELOWĄ PRZY UL.TAMKA W GDAŃSKU
Autor: Klaudia Kropisz
Promotor: dr inż. arch. Jan Cudzik
Projekt stanowi propozycję uatrakcyjnienia terenu nadwodnego wymagającego intensywnych prac rewaloryzacyjnych, przy jednoczesnym zachęceniu ludzi do korzystania z dóbr oferowanych przez akwen Martwej Wisły. Obiekt ma za zadanie połączyć funkcje sportowo-rekreacyjne wykorzystujące potencjał infrastruktury nadwodnej z rozwiązaniami uwzględnionymi budownictwie ekologicznym, których liczba odzwierciedla nazwę obiektu. Technologie zastosowane w zespole budynków mają za zadanie zwiększyć świadomość ekologiczną, a także zintegrować obiekt z przyrodą. Rozwiązania ekologiczne uwzględnione w kompleksie ośrodka to system zielonych fasad, nieszkodliwe dla środowiska materiały elewacyjne, ogrody zimowe, ogrody deszczowe oraz instalacje promujące energooszczędność i dostarczające energię w naturalny sposób. Kompleks budynków swoim nieskomplikowanym kształtem wykorzystuje cechy charakteryzujące architekturę pasywną.”