Wyniki Konkursu Architektonicznego | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-03-27

Wyniki Konkursu Architektonicznego

zdjęcie grupowe

W dniu 26 marca, we wtorek, ogłoszono laureatów konkursu architektonicznego dla studentów pierwszego semestru magisterskich studiów na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Była to piętnasta edycja tego konkursu, realizowana przez Urząd Miasta Gdańska we współpracy z Politechniką Gdańską.

Celem bieżącej edycji było badanie interakcji między miejskimi przestrzeniami i projektowanie połączeń pomiędzy Starym Miastem a terenem Gazowni, jak również opracowanie powiązań zewnętrznych między obszarem konkursowym a takimi miejscami jak Stocznia Cesarska czy osiedla Doki, Brabank i Chlebowa. W ramach tego zadania uczestnicy mieli za cel opracowanie nowatorskich koncepcji zagospodarowania danego terenu, zarówno pod kątem urbanistycznym, jak i architektonicznym.

W konkursie wzięło udział 19 zespołów projektowych. Do oceny prac powołano sąd konkursowy w składzie:

• Prof. Ewa Kuryłowicz
  • Prof. Magdalena Staniszkis
  • Prof. Katarzyna Zielonko-Jung, przewodnicząca sądu konkursowego
  • Prof. Antoni Taraszkiewicz
  • Prof. Wojciech Targowski

Nagrody w konkursie
Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu głównej nagrody w wysokości 12 000 złotych, nie przydzielając nagrody za drugie miejsce. Dwie równoważne nagrody trzecie, każda o wartości 6000 zł, zostały rozdane, a oprócz tego przyznano również dwa wyróżnienia po 3000 zł każde.

I NAGRODA – praca „MEMORY GARDENS” nr 11
Projekt zespołu w składzie: Julia Krukowska, Paulina Barańska, Natalia Kwidzińska, Valeriia Rusnak, który zdobył pierwsze miejsce, koncentruje się nie tylko na odnowie miejskiej i ułatwianiu mobilności poprzez nowoczesne rozwiązania komunikacyjne. Jego kluczowym aspektem jest również kreowanie miejskich wspólnot poprzez stworzenie przestrzeni duchowych, co jest wyzwaniem. Prezentowany w pracy numer 11 projekt przekształca te idee w praktyczne narzędzie do integracji społeczności i budowania więzi międzyludzkich.

III NAGRODA (równorzędna) – praca „DOOKOŁA” nr 3
Projekt opracowany przez zespół Oliwii Hauchszulz, Marcina Owczarka i Jana Lefanczyka wyróżnia się w konkursie dzięki swoim urbanistycznym rozwiązaniom. Główne atuty projektu to klarowne i przemyślane połączenie nowych tras pieszych i kołowych z istniejącą infrastrukturą komunikacyjną, efektywna integracja z kluczowymi elementami otoczenia, w tym z Muzeum II Wojny Światowej. Wyróżnia się także innowacyjne podejście do projektowania nadwodnych przestrzeni publicznych, z bulwarem wzdłuż Motławy, oraz harmonijna i spójna zabudowa, dostosowana do charakteru otoczenia.

III NAGRODA (równorzędna) – praca nr 5
Projekt zespołu, w którego skład wchodzą Bogumiła Mączkowska, Michał Myka i Wiktoria Piasta, został pozytywnie oceniony przez jury konkursowe za jego projektowe podejście. Kluczowymi aspektami pracy są tworzenie spójnej, łatwo rozpoznawalnej publicznej przestrzeni z obfitym wykorzystaniem zieleni. Projekt łączy nadbrzeże Martwej Wisły z Kanałem Raduni oraz z placem znajdującym się przy budynku Poczty Polskiej. Proponowany układ urbanistyczny umożliwia dostęp do atrakcyjnego nabrzeża z różnych kierunków, oferując alternatywne ścieżki dojścia. Architektura wzdłuż nabrzeża zaprojektowana została tak, by umożliwić efektowne kadrowanie nadwodnej przestrzeni oraz jej obserwację z różnych punktów, w tym z obszarów położonych dalej.

WYRÓŻNIENIE – praca „PRZEPŁYW” nr 6
Projekt autorstwa Martyny Maliszewskiej, Dominiki Ochocińskiej i Marty Stawskiej został wyróżniony za jego dogłębne i przemyślane podejście do tworzenia dzielnicy. Projekt tej grupy koncentruje się na realizacji egalitarnego programu mieszkaniowego, uwzględniającego obiekty infrastruktury społecznej oraz lokalne centrum, które razem tworzą środowisko sprzyjające zaspokojeniu potrzeb i integracji mieszkańców. Dodatkowym atutem pracy jest klarowność projektu układu ulic, który łączy kanał Raduni z wodnym frontem Motławy, tworząc wyraźnie zdefiniowane kwartały miejskie. Projekt jednak mógłby lepiej wyeksponować swoje powiązanie przestrzenne z Muzeum II Wojny Światowej.

WYRÓŻNIENIE – praca „7:10 SPOTKAJMY SIĘ” nr 16
Projekt opracowany przez Wiktorię Przedpełską, Annę Czepil i Aleksandrę Pikur otrzymał wyróżnienie głównie za jego spójny układ przestrzenny, który efektywnie łączy miasto z wyjątkowymi cechami otoczenia, takimi jak wodna przestrzeń Martwej Wisły i Motławy. W projekcie wyróżnia się również główna oś, która prowadzi do logicznego punktu kulminacyjnego przy nabrzeżu. Dodatkową wartością pracy jest sposób, w jaki integruje ona nowe elementy z istniejącą strukturą miejską, kontynuując istniejące układy, włączając w to drogi drugorzędne, przejścia i osie widokowe.

Konkurs studialny
Konkursy architektoniczne i urbanistyczne dla studentów są częścią współpracy między Urzędem Miejskim w Gdańsku a Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Każdy konkurs, mimo różnorodnej tematyki, ma wspólny cel: pogłębienie analiz urbanistycznych, które są przedwstępem do inwestycji w trudnych obszarach miasta. Takie konkursy stanowią dla przyszłych architektów możliwość sprawdzenia umiejętności w praktycznym rozwiązywaniu problemów miejskich. Dla Miasta, jako współorganizatora, są one źródłem wartościowych analiz i wniosków, które mogą zostać wykorzystane do modyfikacji strategii urbanistycznych lub inwestycyjnych.