Kacper Kowalski

Architekt

Kacper Kowalski, Wydział architektury i urbanistyki PG, ukończenie studiów 2001 (albo 2002), mgr inż. arch.

Kacper Kowalski, artysta pilot, architekt, fotograf. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. Trzykrotny laureat nagrody World Press Photo. Dwukrotny Mistrz Polski i paralotniarstwie przelotowym.

 

Kacper Kowalski urodził się w 1977 roku. Ukończył wydział architektury i urbanistyki na Politechnice Gdańskiej.

Po czterech latach pracy w zawodzie architekta porzucił pracownię na rzecz latania. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada będąc jednocześnie fotografem i pilotem, pokazuje niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie – obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę.

Kowalski jest reprezentowany przez brytyjską agencję prasową Panos Pictures . Otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej: World Press Photo (2009, 2014 i 2015), Picture of The Year International - POYi (2012, 2014, 2015, 2016), Grand Press Photo (9 razy) i wiele innych.  
W styczniu 2014 roku ukazała się pierwsza debiutancka książka fotograficzna "Efekty uboczne". We wrześniu 2017 roku ukazała się kolejna książka "OVER", w której Kowalski wychodzi poza ścisłe reguły dokumentu, rozliczając się z własnym "tu i teraz" po ponad 20 latach doświadczenia związanych z lotnictwem.
Jego prace artystyczne wystawiane są w galeriach i na festiwalach na całym świecie.
Kacper Kowalski uprawiał lotnictwo wyczynowo. W 2005 i 2008 roku zdobywał tytuł Mistrza Polski w paralotniarstwie Przelotowym, w 2009 roku zdobył 2 miejsce w światowej klasyfikacji XC Open World Series 2009. W latach 2009–2014 był zaangażowany w prace na rzecz Aeroklubu Polskiego w komisji lotniowej i paralotniowej przy zarządzie AP.
Kacper Kowalski mieszka i pracuje w Gdyni.