Aktualności na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej

Jane’s Walk / Market Walk

Jane' Walk / Market Walk

Lokalne Tożsamości / Lokalne Centrum Dzielnicy - Gdańsk Oliwa

Jane’s Walk to międzynarodowa inicjatywa polegająca na organizacji otwartych spacerów miejskich. Zapoczątkowana została w 2007 w Toronto po śmierci Jane Jacobs. Jane’s Walk - globalny ruch pieszych wycieczek zainspirowanych został  jej postacią.  Bezpośrednią inspiracją była postawa tej amerykańsko-kanadyjskiej działaczki miejskiej i autorki rewolucyjnej książki „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”(1961). Jacobs była zwolenniczką miast zorganizowanych na ludzką skalę, gdzie ważna jest łatwo dostępna i sprzyjająca pieszym spacerom wspólna przestrzeń - miejsce integracji i aktywizacji mieszkańców. Stąd też Jane’s Walk – spacery organizowane na całym świecie na początku maja w rocznicę urodzin Jane Jacobs zachęcać mają mieszkańców miast do indywidualnego odkrywania przestrzeni, w której mieszkają, pracują, odpoczywają, bawią się. Wspólne dyskusje i obserwacje podczas spacerów nie tylko integrują ich uczestników, ale często prowadzą do poprawy środowiska, w którym na co dzień żyjemy.
Tegoroczna edycja gdańskiego Jane's Walk odbędzie się już 18.05.2019. Tym razem przespacerujemy się po Oliwie, szukając lokalnej tożsamości i lokalnego centrum dzielnicy. Podczas przechadzki zatrzymamy się m.in. w Parku Oliwskim, przy Katedrze Oliwskiej czy na Targowisku, miejscu, które tętni pełnią życia dwa dni w tygodniu.
Jeśli masz ochotę spojrzeć trochę inaczej na Oliwę, zapraszamy na spacer! Spotykamy się w sobotę, 18.05.2019 o godz. 11:00 przy pętli tramwajowej Oliwa! Nie może Cię zabraknąć!

ORGANIZATORZY: WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ ORAZ STOWARZYSZENIE INICJATYWA MIASTO WRAZ Z ZAPROSZONYMI GOŚĆMI.

Spacer przygotowany przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Kierunku Gospodarka Przestrzenna (w ramach zajęć Planowanie Partycypacyjne, prowadzący zajęcia dr inż. arch. M. Arczyńska, dr inż. arch.  Ł. Pancewicz), spacer zorganizowany pod kierunkiem  dr inż. arch. Justyny Boruckiej (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej), dr inż. arch. Łukasza Pancewicza (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej) oraz dr inż. arch. Piotra Czyża (Stowarzeszenie Inicjatywa Miasto – koordynatora projektu pt.” Strategia rewitalizacji obiektów handlu targowego z wykorzystaniem metody społecznego katalizatora przedsiębiorczości, repozycjonowania marki oraz placemakingu jako narzędzie polityki rozwoju lokalnego.” grant GOSPOSTRATEG) oraz we współpracy z Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki), Stowarzyszenie Kupców Polanki.
Fundamentalny wkład w wiedzę o dzielnicy będą mieli również mieszkańcy, lokalne stowarzyszenia i eksperci.

Walk TEAM:
Justyna Borucka, Piotr Czyż, Łukasz Pancewicz oraz studenci: Maria Grabińska, Kacper Gralewski, Dawid Guze, Agnieszka Hewelt, Marta Jasińska, Joanna Kawalir, Joanna Knut, Mateusz Kuczyński, Małgorzata Łacheta, Martyna Radzimińska, Bartosz Staniszewski, Karolina Szymańska
Wydarzenie towarzyszy projektowi „Strategia rewitalizacji obiektów targowych z wykorzystaniem społecznej katalizatora przedsiębiorczości, repozycjonowania marki i lokowania jako narzędzia polityki rozwoju lokalnego” Projekt Gospostrateg realizowanemu min.na WA PG.