Aktualności na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej

HISTORIE UCHODŹCÓW I ICH ŻYCIA NA LESBOS W GRECJI

Grecka wyspa Lesbos stała się jednym z pierwszych przystanków w Europie, do których przybywali i przybywają uchodźcy z państw dotkniętych wojną – m.in. Iraku, Syrii, Nigerii, Sierra Leone, Kongo, Afganistanu. W szczytowym okresie (2015 r.) ponad połowa uchodźców przybywających do Grecji drogą morską, ponad trzysta tysięcy ludzi, trafiała na tę wyspę. Uchodźcy zamieszkiwali na niej oczekując na załatwienie formalności związanych z azylem czy możliwość kontynuowania swojej podróży, żyjąc często w bardzo trudnych warunkach.

Podczas spotkania Alina Czyżewska, wolontariuszka, opowie o swojej pracy na Lesbos - o rzeczywistości życia w obozie uchodźców i wyzwaniami związanymi z ich zakładaniem, podzieli się historiami poznanych tam uciekinierów, przedstawi fakty i zmierzy się z mitami na ich temat, wyjaśni kontekst prawny (Konwencja Genewska, Konwencja praw człowieka) i opowie czy uchodźcy są rzeczywiście tacy straszni.

Termin wydarzenia:
środa 17.01.2018 r., godz. 18:00

Miejsce wydarzenia:
Sala 352
Gmach Główny
Politechnika Gdańska

Organizator:
Wydział Architektury PG

Bio prelegentki:
Alina Czyżewska - aktorka (pracuje w Teatrze Miejskim w Gliwicach), aktywistka miejska (współliderka ruchu miejskiego Ludzie dla Miasta w Gorzowie Wielkopolskim) i obywatelska (członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska). Minione wakacje spędziła w obozie dla uchodźców, gdzie pomagała uchodźcom i skąd pisała "Listy z wakacji do Jaka i Beaty" - cykl listów do polityków, które publikowała Gazeta Wyborcza."

źródło fotografii A. Czyżewska