Zmarł arch. Stanisław Michel

Z żalem zawiadamiamy , że 30 czerwca zmarł architekt Stanisław Michel, autor wielu obiektów, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszy Gdańsk. Miał 93 lata. Do Gdańska przyjechał w 1945 r. gdzie rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej a 28 czerwca 1952 r. uzyskał dyplom architekta.

W życiu zawodowym Stanisław Michel przeszedł trzy etapy. Po ukończeniu studiów  brał udział odbudowie Gdańska ze zniszczeń wojennych. Pracował m.in.w Miastoprojekcie przy projektach odbudowy kamienic na Głównym Mieście. Był autorem około 100 projektów kamienic, m.in. koncepcji Domu Uphagena przy ul. Długiej i trzech kamienic przy ulicy Mariackiej.
W latach 60. był współautorem planu szczegółowego zagospodarowania Śródmieścia Gdańska, w którym zakładano znaczne przekształcenia i usunięcie zabudowy z przełomu XIX i XX wieku, co sam autor uznał później za swój błąd. Był autorem i współautorem utrzymanych we współczesnej stylistyce budynków, m.in. Domu Rzemiosła i wieżowca Olimp we Wrzeszczu. Projektował także osiedla mieszkaniowe, m. in. 12 wieżowców na Oruni. W latach 80. i 90. powrócił w swoich projektach do form historyzujących. Zaprojektował m.in. Dom Cechu Młynarzy obok Wielkiego Młyna, 12 kamienic w kompleksie "Stągiewna" na Wyspie Spichrzów oraz siedzibę gdańskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przy Podwalu Staromiejskim.

Rodzinie i bliskim wyrazy głębokiego współczucia.