Jane’s Walk / Market Walk 2/ Rynek w Oliwie

Lokalne Tożsamości / Lokalne Centrum Dzielnicy

GDAŃSK OLIWA

Jane’s Walk to międzynarodowa inicjatywa polegająca na organizacji otwartych spacerów miejskich. Zapoczątkowana została w 2007 w Toronto po śmierci Jane Jacobs. Jane’s Walk - globalny ruch pieszych wycieczek zainspirowanych został  jej postacią.  Bezpośrednią inspiracją była postawa tej amerykańsko-kanadyjskiej działaczki miejskiej i autorki rewolucyjnej książki „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”(1961). Jacobs była zwolenniczką miast zorganizowanych na ludzką skalę, gdzie ważna jest łatwo dostępna i sprzyjająca pieszym spacerom wspólna przestrzeń - miejsce integracji i aktywizacji mieszkańców. Stąd też Jane’s Walk – spacery organizowane na całym świecie na początku maja w rocznicę urodzin Jane Jacobs zachęcać mają mieszkańców miast do indywidualnego odkrywania przestrzeni, w której mieszkają, pracują, odpoczywają, bawią się. Wspólne dyskusje i obserwacje podczas spacerów nie tylko integrują ich uczestników, ale często prowadzą do poprawy środowiska, w którym na co dzień żyjemy.

Tegoroczna edycja gdańskiego Jane's Walk odbędzie się już 15.05.2021. Po raz kolejny  przespacerujemy się po Oliwie, szukając lokalnej tożsamości i lokalnego centrum dzielnicy. Podczas przechadzki zatrzymamy się m.in. w Parku Oliwskim, przy Katedrze Oliwskiej czy na nowo otwartym Rynku w Oliwie, miejscu, które tętni pełnią życia dwa dni w tygodniu i nie tylko.

W tym roku przypada 105 rocznica urodzin Jane Jacobs. Urodzona 4 maja 1916 roku Jane wywarła długotrwały wpływ na urbanistykę i budowanie społeczności. Z niecierpliwością czekamy na świętowanie pracy, pomysłów i dziedzictwa Jane w ten weekend na naszym, tradycyjnym oraz wirtualnym i samodzielnym festiwalu Jane’s Walk.

Jeśli masz ochotę spojrzeć trochę inaczej na Oliwę, zapraszamy na spacer! Spotykamy się w sobotę, 15.05.2019 o godz. 11:00 na Rynku w Oliwie ul Polanki ! Nie może Cię zabraknąć!

https://www.facebook.com/events/2059663777505785

https://www.facebook.com/janeswalkgdansk

 

Spacer odbędzie się w trakcie godzin otwarcia rynku w Oliwie i rozpocznie się na jego placu: https://www.facebook.com/rynekwoliwie

ORGANIZATORZY:

SARP MŁODZI  -  KOŁO STUDENTÓW ARCHITEKTURY, WYDZIAŁ ARCHITEKTURY, POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ, STOWARZYSZENIE ARCHTEKTÓW POLSKICH SARP O. WYBRZEŻE ORAZ STOWARZYSZENIE INICJATYWA MIASTO WRAZ Z ZAPROSZONYMI GOŚĆMI

Spacer przygotowany i zorganizowany przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej - Koło SARP MŁODZI pod kierunkiem dr inż. arch. Justyny Boruckiej (Wydział Architektury PG) we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto i Stowarzyszeniem Kupców Polanki oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku, Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki).

Fundamentalny wkład w wiedzę o dzielnicy będą mieli również mieszkańcy, lokalne stowarzyszenia i eksperci.

WALK TEAM:

Justyna Borucka, Pamela Dołęga, Dominika Kłopotek, Paulina Jóźwik, Iga Nowacka oraz zaproszeni goście: Piotr Czyż, Andrzej Stelmasiewicz, Krystyna Weiher

Wydarzenie towarzyszy projektowi „Strategia rewitalizacji obiektów targowych z wykorzystaniem społecznej katalizatora przedsiębiorczości, repozycjonowania marki i lokowania jako narzędzia polityki rozwoju lokalnego” Projekt Gospostrateg realizowanemu min.na WA PG.